Czym są sprężarki i jak działają?

Sprężarki to urządzenia, z jakimi napotykamy się wielokrotnie. Są obecne w wielu zakładach fabrycznych, oraz w każdym, zwyczajnym mieszkaniu! Wentylator, lodówka czy elektroluks… To tylko drobne przykłady. Newralgicznym zadaniem przeciętnej sprężarki jest zwiększanie ciśnienia gazów. Czasem oczekiwany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie także swobodnie zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak widać, sprężarki są sprzętami zdolnymi do przekształcania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zasobnika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a potem sprężone. To naturalnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi mieć o wiele większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niesłychanie znaczącym detalem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą duże straty energii w postaci ciepła. Skutkiem tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarek

Obowiązkiem sprężarki jest podwyższenie ciśnienia wskazanego gazu. Taki efekt nazywamy sprężaniem. Gazy mają swobodną konstrukcję molekularną. Wskutek tego tak swobodnie zmienić ich kształt i pojemność. Wymaga to jednak gigantycznych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Natomiast wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez słusznego systemu chłodzenia, sprężarka nadzwyczaj błyskawicznie uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz zostaje zassany. Tuż przy otworze panuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest bardzo wysokie. To naturalnie dzięki temu czynnik jest prędko przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki wywołuje parę innych rezultatów. 

Następuje zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają niezmiernie stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest także wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator wzmaga ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki tłokowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *